Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Velké Březno – zámek

Čechy | Ústecký kraj | okres Ústí nad Labem | zámek | ve správě NPÚ
Velké Březno-zámek 160x108

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Byl totiž postaven až mezi lety 1843 a 1845, a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 a 1910 přestavěl ve stylu romantické novorenesance. Půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při atentátu, jímž začala první světová válka. Zámek je obklopen nádherným, na Ústecku jedinečným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.

Stylové zámecké interiéry se sbírkami rodiny Chotků. Celoroční výstava  z uměleckých sbírek poválečného Ústecka. Součástí zámeckého areálu je cenný přírodně krajinářský park.

Návštěvnické okruhy:

  • prohlídka historických interiérů celého zámku s výkladem
  • prohlídka zámeckých interiérů prvního patra s výkladem
  • prohlídka zámeckého parku s výkladem

Kontakt

Státní zámek Velké Březno
Zámecká 1
403 23 Velké Březno
tel. +420 475 228 33
e-mail: velkebrezno@npu.cz

Informace o památce

Více informací


Historie

Zámek byl vystavěn v letech 1842–1845 podle plánů vídeňského stavitele Foerstera pro nejvyššího purkrabího, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. Stavba vycházela z předem stanoveného půdorysu, na němž byly přesně určeny funkce jednotlivých místností. Zámek, k němuž byly během stavby připojeny boční domky pro služebnictvo, měl charakteristické tvary rakouského pozdního empíru. Jeho podobu radikálně změnila nákladná přestavba v letech 1885 a 1910, která probíhala podle návrhů drážďanského architekta Fleischera. Tehdy byl částečně přestavěn do podoby novorenesanční vily. Velkobřezenský zámek představuje typ malého šlechtického sídla a také jednu z posledních feudálních staveb u nás. Jeho součástí je cenný přírodně krajinářský park.


Metadata ke zprávě

Adresa
Státní zámek Velké Březno, 403 23 Velké Březno
Telefon
+420 475 228 33
Majitel, správce
Majitel: ČR. Správce: NPÚ, ÚPS v Praze
Web památky
Typ majitele
státní majetek
Pracoviště NPÚ
NPÚ, ÚPS v Praze
číslo
162
Galerie fotografií

Velké Březno - zámek

dne
13. 8. 2011
Možnosti řazení

Celkový pohled

dne: 13. 8. 2011

Interiér

dne: 13. 8. 2011

Interiér

dne: 13. 8. 2011
Památka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o památce

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit